Pressinformation

Ladda ner vårt presskit här: Presskit Svenska

Presskontakt för platsvarumärket/regionen Swedish Lapland
Anna Skogh, Press & PR ansvarig
anna.skogh@swedishlapland.com
070-600 87 97

Presskontakt frågor som rör verksamheten inom Swedish Lapland Visitors Board
Erika Mattsson, vd
Erika.mattsson@swedishlapland.com
070-388 60 25

Nyhetstips till info@swedishlapland.com

Presskontakt för lokala destinationer:

Arjeplog
Anna-Lena Le Goascogne, Lokal projektledare
072-234 88 91
anna-lena.legoascogne@arjeplog.se

Arvidsjaur
Maria Nilsson, Marknadsutvecklare
072-243 32 35
maria.nilsson@arvidsjaur.se

Boden
Boden Turism
Rikard Mattsson, ordf. Boden Turism
070-374 46 04
rikard@upplevboden.nu

Jokkmokk
Destination Jokkmokk
David Björkén, Kommunikatör
070-666 45 78
david@destinationjokkmokk.se

Kiruna
Kiruna-Lapland Ekonomisk förening
Monica Risenius, VD
073-079 68 68
monica.risenius@kirunalapland.se

Kalix, Överkalix, Haparanda, Övertorneå och Pajala
Heart of Lapland
Lars Munk, Marknadsutvecklare
070-225 01 64
lars@heartoflapland.com

Luleå
Visit Luleå
Jenny Hellman, VD
070-288 20 85
jenny@visitlulea.se

Piteå
David Wellborg, Marknadsutvecklare
070-680 60 79
david@destinationpitea.se

Skellefteå
Visit Skellefteå
Maria Broman, VD
070-726 02 04
maria.broman@visitskelleftea.se

Sorsele
Ann-Kristine Vinka, Lokal projektledare
070-001 15 63
ann-kristine.vinka@sorsele.se

Älvsbyn
Sofia Lundberg, Näringslivsutvecklare
0929-174 81
sofia.lundberg@alvsbyn.se