
Fotograf: Carl-Johan Utsi
Kaffeosten får skyddad ursprungsbeteckning
”Traditionellt skuren i småbitar och placerad i hett kaffe avnjuts den varm, där dess mjuka textur och delikata smak förstärks” skriver EU-kommissionen bland annat i ett pressmeddelande. Kaffeosten, en delikatess från Sveriges nordliga regioner, blir nu den tredje produkten från nordligaste Sverige att få skyddad ursprungsbeteckning inom EU.
– Det är fantastiskt att se att Kalix Löjrom och åkerbäret får gott sällskap av kaffeosten i EU:s register över produkter med skyddad ursprungsbeteckning. Alla tre är unika resurser som bidrar till att profilera våra arktiska livsmedel och måltidsupplevelser som gör oss till en internationell matdestination, säger Annika Fredriksson, vd, Swedish Lapland Visitors Board, och fortsätter:
– Inte minst är det roligt att kaffeosten uppmärksammas just nu när vi har två pågående måltidsprojekt där vi jobbar för att både utveckla och uppmärksamma både lokal livsmedelsproduktion och mat- och dryckesupplevelser.
Bakom den nyskyddade specialiteten står mejerister i hela norra Sverige, däribland Agnes Otterbech från Mathantverket Vuollerim i Norrbotten. Det var hon som för flera år sedan tog initiativ till ansökan.
– Det är här kulturtraditionerna kring kaffeost finns – och osten får sin unika smak tack vare det frodiga betet som de många dagsljustimmarna ger upphov till, säger Agnes i ett pressmeddelande.
Kaffeost är en färskost som tillverkas av ohomogeniserad mjölk från ren, get eller ko. Den skärs i små kuber och läggs direkt i hett kaffe – där den får dra några ögonblick innan den fiskas upp och äts varm. Kombinationen av mild smak och traditionell servering har gjort osten till en uppskattad symbol för den norrländska matkulturen.
Enligt EU:s beslut måste både råvaran och tillverkningen av kaffeost ske i norra Sverige – mer exakt i landskapen Norrbotten, Västerbotten, Lappland, Jämtland, Härjedalen och Ångermanland. I nuläget tillverkas kaffeost i sex mejerier inom regionen, från Trehörningsjö i söder till Vuollerim i norr.
Kaffeosten är den tolfte svenska produkten att få EU-skydd, och den andra osten i Norden efter Wrångebäcksost. I höst får osten dessutom en egen tävlingsklass i SM i Mathantverk som arrangeras i Skellefteå.
Skyddad ursprungsbeteckning – SUB, är ett namn som får registreras för en produkt som:
- har en kvalitet eller egenskaper som helt eller till största del beror på en viss geografisk omgivning, med de naturliga och mänskliga faktorer som förknippas med den
- kommer från en viss ort eller region eller, i undantagsfall ett visst land,
- i alla led produceras i det avgränsade geografiska området.
Svenska produkter och livsmedel som har ursprungsbeteckning SUB
- Kaffeost
- Allåkerbär från Norrland
- Bohusläns Blåmusslor
- Gotlandslins
- Grebbestadostron
- Hjälmargös
- Kalix löjrom
- Rökt Vättersik
- Upplandskubb
- Hånnlamb
- Wrångebäcksost
- Vänerlöjrom